Az év fafajtája

A DIÓ (2023)

Az Erdővédők elnökével, alapítójával és kuratóriumi tagjaival közösen minden évben megszavazzuk az év fafajtáját.

 

Idén a választásunk a DIÓ fafajtára esett.

 

De miért pont a dió?

 


A dió egy rendkívül sokoldalú növény – egyrészről az íze, másrészről pedig számtalan jótékony hatása miatt. Rengeteg vitamint, növényi rostot és omega-3-at rejt. A több módon is elfogyasztható gyümölcs eredete pedig hosszú évszázadokra nyúlik vissza.

 

A diófa eredeti származási helye nincs pontosan körülhatárolva, a Balkán-félszigettől Kisázsián, Perzsián, Afganisztánon át Kínáig húzódó sávba szokták helyezni, a hegyvidékekre. Közelebbről Közép- és Nyugat-Ázsia hegyvidékeire. Az irániak szerint az iráni hegyvidékekről terjedt el, ahol jelenleg is pazar bőségben él a völgyekben, Tabriztól Mashadig. Egyes források szerint a Kárpátoktól egészen Koreáig őshonos.

Candelle szerint (1883) a Kárpátoktól Észak-Kínáig és egészen Japánig. Ez így valószínűleg igaz is, mert egy 1972-es ásatásban 7000 éves diómaradványokat találtak Kínában, az úgynevezett Cishan kultúrában.

Hazai őshonossága viszont bizonyos. A miocén korban, azon belül konkrétan 19,5 millió évvel ez előtt a Kárpát-medencében aktív vulkáni tevékenység zajlott, gyakori kitörésekkel. Ipolytarnócon a pompei Vezúv-kitöréshez teljesen hasonló esemény történt ekkor, a vulkáni hamu felismerhető, azonosítható növényeket temetett be. A ma már jól feltárt ipolytarnóci leletegyüttesben megtalálták, azonosították a diófát is.

Mondjuk tehát, hogy a Kárpátoktól az afgán hegyekig terjedhet a valószínű dió-őshaza.

Élettani hatásai

Kiváló fehérjeforrás akár hús helyett is

A dió méltatlanul kis helyet foglal el a hazai gasztronómiában. Mivel sok fehérje van benne, ezért a vegánok nagy kedvencének számít. Akkor is érdemes azonban mellette letenni a voksot, ha egyszerűen csak csökkenteni szeretnénk a húsfogyasztást, és növényi alapon gondoskodnánk a szervezet fehérjeszükségletéről. A fehérje mellett vitaminokban és ásványi anyagokban is gazdag a dió, így B1-, B2-, B6-, C-, és E-vitamint is tartalmaz, sőt, kalcium, kálium, magnézium, vas, réz, cink, kálium és mangán is bőségesen megtalálhatóak benne. Rostforrásként is célszerű gondolni a dióra, így az egészséges emésztés érdekében is sokat tehetünk fogyasztásával.

 

Csökkenti a szívbetegségek kockázatát

A szív-és érrendszeri megbetegedések rengeteg áldozatot szednek, ezekért pedig gyakran éppen az egészségtelen életvitel tehető felelőssé. Már kevés dió rendszeres fogyasztásával is sokat tehetünk annak érdekében, hogy a szívbetegségek kockázata csökkenthető legyen. Ennek érdekében elegendő naponta mindössze 30 gramm dióbelet fogyasztani. A magas vérnyomás remek ellenszere, de a magas koleszterinszint is csökkenthető segítségével. Kiváló hatással van az agyi erekre, és meglepő módon, megjelenése is az agyra hasonlít. A kutatások alátámasztják, hogy a dió fogyasztása segíti a memória működését, ergo ténylegesen okosabbak lehetünk ilyen módon.

 

Általános erősítés gyanánt

Immunerősítésre, fizikai terhelhetőségre is kitűnő választás a dió. A magas energiatartalom biztosítása lehetővé teszi, hogy a fizikai gyengeség megszűnjön. Gyermekek számára gyakran javasolják a vérszegénység ellenszereként, és a csontnövekedés is elősegíthető alkalmazásával. Mikrotápanyagai erősebbé teszik az immunrendszert, így a szervezet könnyebben ellenáll a megbetegedéseknek.

Magas antioxidáns tartalom

Nem lehet elégszer felhívni a figyelmet az antioxidánsok fontosságára. Ezek az anyagok veszik fel a küzdelmet a szervezetben az úgynevezett oxidatív stresszel, mely az öregedést és számos betegséget von maga után. A dió magas antioxidáns tartalmának köszönhetően tehát a hosszú távú egészségmegőrzés érdekében is remek választás. Fontos, hogy ne pirítsuk, így ugyanis elveszíti hatékonyságát. A szakemberek szerint, ha összehasonlítjuk a diót az olyan diófélékkel, mint a mogyoró, a mandula, a pisztácia, a kesudió, vagy például a pekándió, akkor elmondható, hogy a hagyományos dió tartalmazza a legtöbb antioxidánst.

 

A köhögés hatékony ellenszere

mézes dióbél köhögés ellen remek választásnak bizonyul. Az őszi meghűléses időszakban különösen hasznos lehet a természet patikájához fordulni. Mézkülönlegességeket kínáló szaküzletekben beszerezhető alapvetően olyan méz is, melyben dióbél van, de saját magunk is gond nélkül elkészíthetjük. Ilyenkor 1:1 arányban érdemes elkeverni a dióbelet mézzel, majd az egészet vízzel hígíthatjuk. Napközben akár kétpohárnyival is elfogyaszthatunk a keverékből, a köhögés pedig hamarosan a múlté lesz.

 

Stresszoldás dióval

Mivel a dió sok magnéziumot tartalmaz, így segítségével a hétköznapokban a stressz ellen is sokat tehetünk. Ahhoz kétség sem férhet, hogy a magnéziumhiány napjaink emberének nem ismeretlen, és táplálkozási szokásoktól függetlenül mindig szükség lehet egy kis pótlásra. Napi fogyasztásával azonban nem csak az idegek védelme érdekében tehetünk, hanem külsőnkön is megmutatkoznak jótékony hatásai. A bőr és a haj egészségesebbé válik, sőt, a nemi aktivitás is növelhető a diónak köszönhetően, ráadásul mindez természetes módon. A bőrre ráadásul E-vitaminjaival is hatással van, tehát nem csak belsőleg, hanem külsőleg is élvezhetjük a dió pozitívumait.

 

 

A diófa az ember természeti környezetében az egyik leghasznosabb növény.

Csökkenti a légszennyezést.

A diófának, élettevékenységéhez széndioxidra van szüksége, ezért a levegőből kivonja azt, abból a szenet megköti, saját testébe, elsősorban törzsébe, ágaiba építi be. Mondhatjuk, ezt más növény, más fa is megteszi, de a diófa szerepe lényegesen nagyobb, méreténél fogva. Ahol más fa 3-5 m magasságban tölti ki a légteret, ott a diófa 20-30 m-en. Ezért oxigéntermelése is nagyobb, mint más (gyümölcs)fáké.

Csökkenti a szélkárt.

Házikertekben hatalmas koronájával védi a lakóházat, gyümölcsöskertekben pedig a többi gyümölcsfát. „Bioklimatikus burkolatnak” is nevezhetjük,mert nemcsak védi a házat, hanem hűsíti is a nyári hőségben. A lombozatnak nagy a tömege, tehetetlensége fékezi a szél erősségét, intenzitását.

Lejtős területen sűrű gyökérrendszere visszatartja a csapadék, laza talajú területeken pedig a szél által eróziónak kitett talajrészecskéket.

A diófa tisztítja a vizet.

Kiterjedt, sűrű gyökérzete a talajba jutó – esetleg nem is tiszta, szerves vegyületeket is tartalmazó – vizet megszűri, a szennyezett vízből a nitrátokat felveszi. Mellesleg vízháztartása révén a levegőbe jelentős vízmennyiséget juttat ki leveleiből, a levegő szárazságát csökkenti.

Gazdagítja a biodiverzitást

A diófa a diótermesztő gazdán kívül elsősorban a rágcsálók megélhetését szolgálja. Egerektől a mókusokig, a dióféle termések nélkül a rágcsáló társadalom tagjainak lényegesen nehezebb lenne az élete. Magas lombkoronájában ritka madarak, az ökológiai szemléletű dióskertekben pedig változatos, máshol nem látható rovarok találják meg élőhelyüket.

A dió misztikuma

A diófáról azt mondják, hogy a Jupiter égisze alatt áll.

A Jupiter a bőség és értéktudat bolygója, a helyes megkülönböztető képesség, értékítélet, spirituális érték-preferenciák princípiumának megtestesítője. Az igazság-igaztalanság, a magasrendű értékek szolgálatába állított/öncélú kritika őserejének otthona. Az Isteni szeretet áradása,- a helyes, józan mérlegelés által.

A dió az önállóság, a felelősségtudat fája. Természetéből fakadóan sosem nő az erdő fái között, hanem az erdőszélek, mezők, kertek, árterek lakója. Környezetében, és alatta ritka számban maradnak meg növények és rovarok. Amikor lényegi változás előtt állunk, már határozott elképzelésekkel, akkor a dió ajándéka az ennek véghezviteléhez szükséges állhatatosság.

 

A Szkíta-Görög mitológiában Artemisz neve alatt ünneplik a diót, aki az erdő, az őstermészet, és a vadászat harcos úrnője.

Tisztítja az érzelemvilágot, feltöri a merev, és kötött gondolati struktúrákat. 

A benne levő csersav a vérzések elállításánál, a belek túlzott áteresztésének gyógyításánál, hasmenés és aranyér esetén kiváló szolgálatot tesz, a C-vitaminnal karöltve a hőháztartás, és a szervezet ellenállóképességének növelését segíti. A gallusz révén a hasnyálmirigyet és a májat is támogatja. Ezenkívül flavonoidok, naftokinin, A, B1, B2, B5 E vitaminok, cink, réz, magnézium, kálcium, kálium is van benne, ezért a sebek, izületi gyulladások, hörghurut, cukorbetegség, és a mirigyek rendellenességei is gyógyulásra lelnek általa. A dióbelet elválasztó belső hártyafal főzete és pora kitakarítja az emésztőrendszer és az agy tekervényeit, megtámogatja az agyféltekék közötti kapcsolatot. Levélfőzete méltón veszi fel a küzdelmet a parazitákkal. Egy-két éves ágainak lágy kérgét rágcsálva fehérebbé válnak a fogaink. A dióolaj az égi hő és tűz megtestesüléseképpen jelentős mennyiségő oxigént képes magához vonni, melengeti a májat, engedi lélegezni sejtjeinket. 

Rügyeit rügyfakadás előtt gyűjtsük, virágaiből a nőneműeket, a leveleit a termésformák kialakulását megelőzően, a zöld diót pedig Keresztelő Szent János napja előtt, dagadó holdnál szedjük.